Ranking Szkolenia Miękkie

Znaczenie na rynku zarówno małej jak i dużej firmy to nie jedynie majątek trwały, marka i referencje i kapitał, ale także pracownicy. Niejednokrotnie to od nich zależy znaczenie firmy na rynku, bez względu na pole działania. Nic dziwnego, że rodzime przedsiębiorstwa regularnie troszczą się rozwojem swoich pracowników. Od kilku lat łatwo dostrzec na rynku szkoleń niezwykły wzrost koniunktury. Nie zmienił tego nawet miniony problem w gospodarce.

Od czasów sławnych reform Balcerowicza niezwykłym wzięciem cieszą się treningi menedżerskie – możemy wywnioskować z lektury badania Szkolenia Dla Firm. Wiadomo, że kadra menedżerska o dużej wiedzy to fundament interesu. Przedsiębiorstwa regularnie proponują szkolenia z zarządzania projektami, z coachingu, z motywowania zespołu albo z budowania zaangażowania.

Projekty i programy rozwojowe takie dzielą się na otwarte i zamknięte. Te ostatnie opracowywane są na zlecenie określonych korporacji. Szkolą się w nich jedynie kierownicy tych przedsiębiorstw. Szkolenia otwarte, jak wynika to z nazwy, zarezerwowane są dla osób interesujących się określoną dziedziną. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że uczestnicy warsztatów otwartych muszą przeważnie uiścić opłatę za nie własnymi pieniędzmi. Oczywistym jest, że zaangażowanie kapitałowe w nasze kompetencje to dobrze wydane pieniądze.

Nauczaniem na warsztatach biznesowych zajmują się przeważnie doświadczeni trenerzy. Duży procent z nich posiada duże doświadczenie w jakiejś tematyce, np. w technikach kierowania ludźmi, w motywacji, asertywności itd. Specjaliści prowadzący szkolenia winni wykazywać nie jedynie szeroką i gruntowną erudycję, ale ponadto właściwe cechy charakteru. Przecież chodzi o to, żeby informacje w odpowiedni sposób eksplikować szkolonym osobom. Pożądana jest na dodatek wiedza z komunikacji werbalnej i niewerbalnej, umiejętność tworzenia pokazów a także nawiązywania więzi na płaszczyźnie nauczyciel uczeń.

Metodyka szkoleń biznesowych jest niejednokrotnie porównywalna. Stosuje się prezentacje multimedialne, scenki, zadania w grupach i testy. Zdarza się, że przewidziane są także specjalne porady po zakończeniu szkolenia. Im bogatszy temat, tym dłuższe zajęcia, rozłożone nawet na cztery dni.

Segment kursów biznesowych rośnie intensywnie i wszystko na to wskazuje, że ta dobra passa nie zostanie zahamowana w niedalekiej przyszłości. Coraz częściej organizowane są również spotkania integracyjne organizowane razem z warsztatami biznesowymi. Ich wielkim plusem jest nie tylko okazja przekazania wiedzy, ale również scalenie zespołu pracowników.

02.10.2014. 14:19